In Memory of... | Milestone Wins | Scoring | Tournaments
600 Wins
Dan Gandin*, U32 (Boys' Coach)
Stretch Gillam, Kimball Union, Hartford, -Oxbow, Green Mtn. (Boys' Coach)
Jean Robinson*, Essex (Girls' coach)
 
 
500 Wins
Sheila Burleigh
, South Burlington (Girls' Coach)
David Fredrickson
*, Arlington, and -Mount Anthony (Boys' Coach)
Mona Garone* Bradford Academy, Oxbow (Girls' Coach)
Milton "Buck" Hard
*, Burlington
 
 
400 Wins
Ken Fairchild, BFA St. Albans (Boys' Coach)
Buddy Hayford
, Wilmington, Twin Valley (Girls' Coach)
Layne Higgs*
, St. Johnsbury (Boys' Coach)
Harry Ladue, Windsor (Boys' Coach)
Connie LaRose, Beeman Academy, Bristol, -Mt. Abraham (Girls' Coach)
Jim Leamy*, Proctor, West Rutland, -Rutland (Boys' Coach)
Don Maley*
, Woodstock-Cathedral (Rice), Burlington, So. Burlington
Fran Pinard
*, Spaulding (Boys' Coach)
 


300 Wins
Jayne Barber*, Bellows Falls, (Girls' Coach)
Mike Barslow
*, Fair Haven (Boys' Coach)
Ron Brown*
, Bradford Academy, Blue Mtn
Dave Capman*
, Poultney (Boys' Coach)
Bernie Cieplicki* Rice (Boys' Coach)
Bob Dailey*, Woodstock (Boys' Coach)
Lenny Drew*, Williamstown, St. Johnsbury, -Montpelier (Boys' Coach)
Frank Hinchey*, West Rutland (Boys' Coach)
Leo Keefe
*, Rutland (Boys' Coach)
Dave Kinsman
* West Rutland, MSJ, Rutland (Boys' Coach)
Harry Ladue
, Windsor (Boys' Coach)
Dave LaPointe*, Harwood, South Burlington (Boys' Coach)
Tom Obbagy, Winooski, Colchester, Burlington, - Missisquoi (Boys' Coach)
Sue Pollender
*, Black River
Paul Rabidoux
*, Rice (Girls' Coach)
Leo Reynolds*
, Mt. Anthony (Girls' Coach)
Tim Ryan*
, Bellows Falls, Norwich, CT (Boys' Coach)
Bob Prenevost, Fair Haven, Whitehall
Bob Rowe
*, Peoples Academy (Boys' Coach)
Corky Van Kleeck
*, Colchester (Boys' Coach)
Bruce Viens*
, Randolph (Boys' Coach)
200 Wins
Jim Bashaw
*, BFA St Albans (Girls Coach)
Robert Bashford
*, Brattleboro (Boys' Coach)
Bo Birsky*, Springfield (Boys' Coach)
Rene Blanchard*
, Plainfield, Weeks, Winooski (Boys' Coach)
Glen Button
, BFA Fairfax
Doug Cheeseman
, Burlington (Girls' Coach)
Gerry Clifford
*, Mattawamkeag ME, North Country
Jeff Corey
*, Arlington (Boys' & Girls' Coach)
Jim Corey
*, Arlington
Clarence "Bud" Courser
*, Concord & Lyndon
Jeff Davis
, Mt. Mansfield (Boys' Coach)
Jack Driscoll
, St. Johnsbury Girls
Mike Hatt
*, Springfield (Boys' Coach)
Aaron Hill
, Hazen (Boys' Coach)
Gene LeBeau
*, Vergennes (Boys' Coach)
Bruce Mackay
, Stevens and Windsor
Tim Messier
, Hazen & Lamoille (Boys' Coach)
Mike McCullough, Chelsea (Boys' Coach)
Joe Moore
*, St. Michaels, Brattleboro (Boys' Coach)
Brian Musty*, Oxbow (Girls' Coach)
Howard North*, Brattleboro, -Nantucket High School (Girls' Coach)
Paul Pecor, Rice Boys
Carl Serrani
, West Rutland
Dan Sleeman
, MAU
Hank Tenney
*, Rivendell, Lebanon NH Sunapee
Billy Waller
, Cabot (Boys', Girls' Coach)
Richard Wilcox*
, Proctor
Russell Wilcox
, Rivendell, Chelsea - 2013
Jay Wilson*,
Mill River
Dennis Wood,
Whitcomb/Whitchester
Richie Wyman*
, Springfield (Boys' Coach)
100 Wins
George Allard*
, Burr and Burton (Boys' Coach)
Lisa Atwood
*, Spaulding (Girls' Coach)
Rob Albert
*, Middlebury (Boys' Coach)
Gordon Barnaby, Chelsea
Brian Barney, Stowe, Lamoille, and Peoples Academy
Jim Bose, Enosburg and Missiquoi
Chris Brown,
Twin Valley
Jack Carrier,
Williamstown
Roxanne Carson Courser*
, Lyndon (Girls' Coach)
Kevin Cieplicki*, Rice (Boys' Coach)
Joe Corey
*, Arlington (Boys' Coach)
Nate Demar, Enosburg
Dan Deuel*
, West Rutland
Marc Ducharme
, People's Academy (Girls' Coach)
Ray Drake
, Hartford
Ken Ebb
, Mill River
Dan Elliot
, MSJ
Terry Farrell
, Green Mountain
Mike Gaudette
, Mascoma, Hartford
Gary Geddes,
Enosburg
Tom Geisler
, Rutland (Girls' Coach)
Jefferson Goodrich
, Essex Boys
Steve Houghton
*, Burr and Burton (Girls' Coach)
Chris Hughes
, Proctor - 2013
Glenn Johnson
, Bellows Free Academy
Mike Kennedy
, South Burlington
Earl Kingsbury,
Rochester
Steven Landon
, Hartford
Gene LeBeau*
, Vergennes (Boys' Coach)
Mike LeFebvre, Milton
Daniel Lepine
, Canaan
Kim Levins*
, MSJ (Girls' Coach)
James Ingalls, Lake Region Boys
Dick Lyford*, Chelsea (Girls' Coach)
Steve Mears*, Montpelier (Boys' Coach)
Jeff Mills
, Whitcomb Boys, Rochester Girls
Mike Mislak, Spaulding Boys
Shawn Montague,
Essex (Girls' Coach)
Dave Nelson*, Montpelier
James Nelson
, Danville
Ute Otley
, CVU, Jericho NY, Cherokee GA
Travis Paquet
, U-32
Tammy Rainville
*, Danville (Girls' Coach)
Eric Ramey*
, Fair Haven (Girls' Coach)
Seth Rice*
, Burr and Burton
Tim Rice,
Rice
Joe Rivers
, Brattleboro Boys
Tom Roberge*
, Spaulding Girls
Lynn Robolini, Montpelier/Twinfield
Lori Shepard, Northfield
Sid Sweet, Williamstown
Frank Spencer*, Wilmington (Boys' Coach)
Mark Tinker, Lake Region
Jeff Thomas
, South Royalton and Woodstock Boys
Eric Ward,
Thetford
Ira Wheeler,
Twinfield - 2013
Stan Williams
, CVU
Kyle Wilson, Fair Haven
Leon Wood*, Otter Valley and MSJ (Boys' Coach)