40 Point Scorers

Last Name
First Name
School
School Against
Years
Points Scored
Thomas Vernet Hardwick Academy Newport 1922 41
running test atest atester 1925 45
Mooney Al St. Johnsbury Peacham 1948 57
Skiff Bill Cambridge Burlington Boys Club 1950 41
skiff bill cambridge high school burlington boys club 1950 41
Welch Ray Newbury Mcindoes 1952 47
Welch Ray Newbury Groton 1953 40
Welch Ray Newbury Groton 1953 42
Barward John Ludlow Fair Haven 1953 45
Mooney Ted Pittsford Chester 1954 42
Bourassa Joe Winooski Richford 1955 43
St. Peter Ralph Cathedral High School St. Johnsbury 1955 48
Elmer Gary Northfield Randolph 1955 62
St. Peter Ralph Cathedral High School St. Johnsbury 1955 46
Josselyn Dick Ludlow Middlebury 1956 52
Huntington George Bradford Hartwick Academy 1958 41
Huntington George Bradford Northfield 1958 41
Blake Bobby Windsor MSJ 1959 43
Olson Raymond Proctor Middlebury 1959 41
Kirker David Danville Newbury 1959 40
Bob Blake Windsor Mt. St. Joseph 1960 42
Wilkinson John Bennington High School MSJ 1960 44
Chase Alan Cabot Groton 1960 54
Roberts Sam St. Mikes Old Record 1962 44
Stering Wayne Concord Groton 1963 51
Carlson Tom Newbury Concord 1963 43
Watson Stan Woodstock Black River 1964 42
Mahoney Doug Springfield Windsor 1964 46
Bueb Ray Brattleboro Bennington High School 1965 46
Cook Ken Chester West Rutland 1966 40
Putvain Bruce Hardwick Waterbury 1966 45
Czachor Ray West Rutland Brattleboro 1966 42
Putvain Bruce Hardwick Waterbury 1966 45
Maxwell Darell Bradford Academy Northfield 1967 41
Carlson Dick Newbury McIndoes Falls 1967 46
Maxwell Darell Bradford Academy Hardwick 1968 40
Maxwell Darell Bradford Academy Harwood 1968 42
Maxwell Darell Bradford Academy Randolph 1968 44
Allen Steve Windsor 1968 43
Mawell Darell Bradford Academy Woodsville, NH 1968 51
Maxwell Darell Bradford Academy Randolph 1968 44
Maxwell Darell Bradford Academy Harwood 1968 44
Maxwell Darell Bradford Academy Bethel 1968 44
Williams Perry Springfield Hartford 1968 43
Carlson Doug Newbury Concord 1969 50
Kapitan Bob West Rutland Chester 1970 53
Ladue Harry Windsor Bellows Falls 1971 45
Keefe David Bellows Free Academy of Fairfax Richford 1972 50
Holt Bill Otter Valley Fair haven 1973 42
Holt Bill Otter Valley Wallingford 1973 40
McAuley Ed Williamstown South Royalton 1974 50
MacAuley Ed Williamstown Blue Mountain 1974 41
Houghton Jeff Poultney Ludlow 1974 42
Houghton Jeff Poultney Otter Valley 1974 46
MacAuley Ed Williamstown South Royalton 1974 50
Spencer Mark Windsor Hartford 1975 40
Thompson Rick Blue Mountain South Royalton 1975 41
McCuin Thad Essex Rice 1976 40
Rubalcaba Dave Spaulding Mt. Anthony 1976 40
McLeod Arnold Putney Austine 1977 40
Clayton Dwaine Leland & Gray Black River 1977 54
Giliam Joe Hartford Mt. Anthony 1978 47
Nelson Dave Montpelier CVU 1979 45
Cieplicki Keith Rice Winooski 1979 40
Grimes Rory St. Johnsbury Essex 1979 42
Nelson Dave Montpelier Essex 1980 49
Grimes Rory St. Johnsbury Hartford 1980 43
Dalrymple Henry St. Johnsbury Please Enter 1980 41
Goodall Randy U-32 Mill River 1981 40
McCaffrey Jim Rutland Rice 1981 48
Johnson Micheal BFa St. Albans Rice 1981 41
McCaffrey Jim Rutland Hartford 1981 55
Johnson Michael BFA St. Albans Essex 1981 47
Johnson Michael BFA St. Albans Essex 1981 43
Johnson Michael BFA St. Albans Burlington 1981 41
Cieplicki Keith Rice Burlington 1981 44
Johnson Michael BFA St. Albans Burlington 1981 42
Cieplicki Keith Rice ? 1981 43
Lanphear Steve Middlebury Westport, NY 1981 50
Cieplicki Keith Rice Spaulding 1981 45
Johnson Michael BFA St. Albans Essex 1981 43
Johnson Michael BFA St. Albans Winooski 1981 41
Johnson Michael BFA St. Albans Essex 1981 41
Dalrymple Henry St. Johnsbury Mt. Anthony 1982 55
Hamlin Rob Middlebury Mt. Mansfield 1982 44
Johnson Michael BFA St. Albans Essex 1982 48
Dalrymple Henry St. Johnsbury South Burlington 1982 49
Dalrymple Henry St. Johnsbury U-32 1982 42
Litchfield Larry Hardwood ? 1982 40
Dalrymple Henry St. Johnsbury South Burlington 1982 44
Johnson Michael BFA St. Albans Windsor 1982 40
Dalrymple Henry St. Johnsbury North Country 1982 52
McConnell John Danville Twinfield 1982 43
Mills Lance Vergennes BFA Fairfax 1982 43
Simon Lane Proctor Black River Union HS 1983 41
Simon Lane Proctor Black River Union HS 1983 41
Bird Glenn Otter Valley Fair Haven 1983 45
Hamlin Rob Middlebury St. Johnsbury 1983 42
Parento Rob Mt. St. Joseph Milton 1984 41
Ramsdell Rob Craftsbury Sacred Heart 1985 46
Bottiggi Tom Williamstown Northfield 1985 45
Ramsdell Rob Craftsbury Trinity Baptist 1985 41
Ramsdell Rob Craftsbury Cabot 1985 43
Johnson Matt BFA St. Albans Essex 1986 42
Bottiggi Tom Williamstown Randolph 1986 42
Kelly Larry Green Mountain Old Record ? 1986 41
Wright Jere Windsor Mt. Anthony 1986 43
Johnson Matt BFA St. Albans Essex 1986 49
Bissonette Brian Rochester Cabot 1986 44
Johnson Matt BFA St. Albans South Burlington 1987 41
Johnson Matt BFA St Albans South Burlington 1987 42
Smith Justin Mill River Green Mt. 1988 48
Mack Dan U-32 Fair Haven 1989 40
Macke Dan U-32 Fair Haven 1989 40
Dillon Sean MSJ Rutland 1989 40
Rothfuss Chris Woodstock Fair Haven 1989 46
Smith Justin Mill River Green Mt. 1989` 49
Farnworth Josh Windsor Mill River 1990 40
Cieplicki Bernie Rice Colchester 1990 41
Smith Justin Mill River Poultney 1990 41
Farnsworth Josh Windsor Springfield 1991 47
Kendall Brent Milton North Country 1991 41
Kendall Brent Milton Colchester 1991 48
Leblanc Eric North Country Milton 1991 42
Kendall Brent Milton U-32 1991 50
Wener Justin West Rutland Woodstock 1992 49
Farnsworth Josh Windsor Hanover, New Hampshire 1992 40
Vielleux Bill Hartford Windsor 1992 44
Barney Gregg Williamstown Richford 1992 43
Wener Justin West Rutland Poultney 1992 40
Farnsworth Josh Windsor U-32 1992 40
Kingsbury Jamie Oxbow West Rutland 1992 45
Kendall Brent Milton U-32 1992 41
Reed Allen Craftsbury Old Record 1992 47
Kendall Brent Milton Bellows Falls 1992 41
Kendall Brent Milton Lamoille 1992 51
Mislak Stephen Lamoille Oxbow 1993 40
Kingsbury James Oxbow Thetford 1993 41
Vielleux Bill Hartford Springfield 1993 45
Pecor Paul Mt. Mansfield Colchester 1993 40
Pecor Paul Mt. Mansfield Essex 1993 41
Barney Gregg Williamstown Oxbow 1993 40
Kingsbury Jamie Oxbow Arlington 1993 41
Allbee Josh Bellows Falls Mill River 1994 40
Allbee Josh Bellows Falls Fall Mt., NH 1994 52
George Matt Spaulding Burlington 1994 43
Albee Josh Bellows Falls Fall Mountain, New Hampshire 1994 49
Allbee Josh Bellows Falls Hartford 1994 43
Carey Joel Woodstock Arlington 1994 41
George Matt Spaulding Essex 1994 43
Albee Josh Bellows Falls Woodstock 1995 53
Allbee Josh Bellows FAlls Fair Haven 1995 42
Allbee Josh Bellows Falls Mill River 1995 43
Allen Jason Craftsbury Canaan 1995 46
Allbee Josh Bellows Falls Fall Mt., NH 1995 43
Albee Josh Bellows Falls U32 1995 54
Albee Josh Bellows Falls Fall Mountain, New Hampshire 1995 45
Albee Josh Bellows Falls Windsor 1995 46
Albee Josh Bellows Falls Windsor 1995 51
Keefe Scott Springfield Fall Mountain, New Hampshire 1995 42
Craig Mike Windsor Fair Haven 1995 53
McCarthy Ryan Hartford Windsor 1995 41
Husband AJ Springfield Brattleboro 1995 41
Craig Mike Windsor Brattleboro 1995 49
Keefe Scott Springfield Bellows Falls 1995 42
Eastman Mike Windsor Arlington 1995 42
Allbee Josh Bellows Falls Oxbow 1995 41
Craig Mike Windsor Bellows Falls 1995 41
Craig Mike Windsor Bellows Falls 1995 44
Southard Derek Windsor Bellows Falls 1996 41
Roberts Todd Fair Haven Woodstock 1996 42
Putvain Travis Hazen Lake Region 1996 41
Howland Chad Lyndon Lake Region 1996 40
Hill Travis Hazen Lake Region 1996 41
Southard Derek Windsor Bellows Falls 1996 43
Breen Craig Harwood Randolph 1996 40
Vielleux Bill Hartford Windsor 1996 41
Roberts Todd Fair Haven Springfield 1996 42
Tuller Jeff South Royalton Blue Mt. 1997 44
Moran Morgan Enosburg Thetford 1997 40
Tullet Pat Otter Valley Green Mt. 1997 40
Vanderstreet Jason Woodstock Bellows Falls 1997 41
Culkins Adam Middlebury St. Johnsbury 1998 44
Johnson Bradley Chelsea South Royalton 2000 42
Anderson Stacy Mt. Anthony Brattleboro 2000 40
Libby Brian Wilmington West Rutland 2000 48
Chapple Reggie UCA Twinfield 2000 41
Raveline Lee Winooski Enosburg 2000 41
Davis Tad Windsor Oxbow 2000 41
LaPoint Chris Craftsbury Mid. Vermont Christian 2001 53
Fulcher Quinn South Royalton Blue Mountain 2001 45
Fulcher Nevin South Royalton Thetford 2001 48
Fulcher Quinn South Royalton Black River 2001 48
Fulcher Quinn South Royalton Wilmington 2001 45
Gilcris Eric Green Mountain Whitingham 2001 42
Manoville Ryan Fair Haven Windsor 2002 42
Hyjeck Mike Black River Green Mountain 2002 50
Fulcher Quinn South Royalton Wilmington 2002 45
Stephens Pat Richford Chelsea 2002 40
Clark Justin Windsor MSJ 2003 47
Claflin Shane Oxbow Harwood 2004 43
Fredette Kyle Mill River Otter Valley 2004 40
Proctor Seth Brattleboro Hartford 2004 42
Proctor Seth Brattleboro Mount Anthony 2004 58
Clark Justin Windsor MSJ 2004 47
Massie Kyle Rutland Mount Anthony 2004 44
Proctor Seth Brattleboro Spaulding 2004 42
Callanan Jared Mt. Anthony Brattleboro 2004 48
Mahar AJ Mt. Anthony Rutland 2004 56
Howe Josh Randolph Oxbow 2004 40
Kathan Tyler Springfield Oxbow 2004 44
Ben Sackett Lyndon Institute U32 2005 42
Rosso David Twin Valley Black River 2005 41
Judkins Danny Hazen Union Richford 2005 40
Bergmann Pat Rice Mt. Anthony 2006 43
Kempson Ryan Woodstock Mill River 2007 45
Conley Tyrone Burlington CVU 2007 43
Delorme Seth Middlebury Montpelier 2008 41
O'Shea Joe Burlington Mt. Anthony 2008 45
Grube Ross Craftsbury Cabot 2008 43
Healy Royal Twinfield Craftsbury 2008 40
Chamberlin Cody Northfield Randolph 2009 49
Delorme Seth Middlebury Montpelier 2009 41
Lau Jimmy Lyndon Thetford 2010 44
O'Shea Joe Burlington Spaulding 2010 42
Scrubb Jaren Stowe Enosburg 2010 44
Hayford Scott Twin Valley West Rutland 2010 43
Benway Kyle Williamstown Cabot 2011 40
Parrish Pavin Rochester West Rutland 2012 48
Parrish Pavin Rochester Craftsbury 2012 41
Manwaring Jason Williamstown South Royalton 2012 42
Manwaring Jason Williamstown Whitcomb 2012 40
Johnson Kyle Danville West Rutland 2014 55
Walsh Petey Stowe Concord 2014 46
Parish Pavin Rochester Arlington 2014 40
Parish Pavin Rochester South Royalton 2014 44
Parish Pavin Rochester Danville 2014 45
Shepardson Sean Poultney Websterville 2014 40
Masi Austin Craftsbury Mid VT Christian 2014 49
DeLaBruere Chris Craftsbury Concord 2014 41
Booth Ryan U-32 Thetford 2014 40
McLaughlin Hunter Williamstown South Royalton 2014 40
Gray Brandon Thetford Oxbow 2015 46
Carrier Brandon Williamstown South Royalton 2015 41
Kelley Ryan Otter Valley Mill River 2015 43
Howe Nicholas South Royalton Blue Mountain 2017 42
Howe Nicholas South Royalton Mid VT Christian 2017 42
Carrier Brandon Williamstown Whitcomb 2017 41
Brown Ryan Milton BFA St. Albans 2017 43
Walker Richard Missisquoi Peoples 2017 41
Lombardi Eli Brattleboro Pope Francis 2017 41
Gill Adam Vergennes South Burlington 2017 41
Masi Austin Craftsbury Chelsea 2017 43
Howe Nicholas South Royalton Rochester 2017 40